Nižšie riziko nekvalitného náboru vďaka background skríningu. SCAUT získava milión eur na rozvoj od fondu VFF a skupiny investorov

Investície

Praha, 11. októbra 2023 –⁠ Overovanie informácií o kandidátoch je v súčasnej digitálnej dobe a ére remote práce stále väčšou nevyhnutnosťou. Podľa National Association of Professional Background Screeners v USA preveruje záujemcov o prácu jedným alebo viacerými spôsobmi až 96 percent zamestnávateľov. V Českej republike a na Slovensku je priekopníkom v tejto oblasti webový nástroj SCAUT. Startup Petra Moroza teraz na svoj rozvoj získal milión eur od slovenského fondu Venture to Future Fund (VFF) a anjelských investorov Oryho Weihsa, Ľuboša Kovaříka, Kamila Blažka a moravských Garage Angles.

CEO startupu SCAUT Petr Moroz investíciu vníma ako dôkaz, že sa o prevenciu v rámci náboru nových zamestnancov začína zaujímať viac firiem. „Sme radi, že sa problematika background skríningu aj u nás dostáva do širšieho povedomia. Nesprávny hiring so sebou prináša aj väčšie bezpečnostné riziká než len premrhaný čas pri onboardingu. Jeho následky môžu byť fatálne – od vysokých finančných strát cez únik dát až po špionáž,“ hovorí. „S naším nástrojom tomu však dokážeme účinne predchádzať. Získané investície teraz plánujeme využiť najmä na ďalší rast, posilnenie technológií, integráciu HR systémov a expanziu.“

Webový nástroj SCAUT pracuje s umelou inteligenciou (AI) a analýzou dát. Odborníkom v HR poskytuje mnoho typov kontroly (background check) nielen na overovanie radových zamestnancov, ale aj pre kandidátov z radov manažmentu, ktorí následne majú ako zamestnanci prístup k najcitlivejším dátam firmy a obchodnému tajomstvu. Jednotlivé skríningové balíčky SCAUT sa potom zostavujú aj s ohľadom na rôzne potreby nielen HR oddelenia, ale aj compliance a risk manažmentu.

Hlavné investície pochádzajú zo zahraničia

Hlavným investorom, ktorý prispel sumou 500-tisíc eur, je slovenský fond rizikového kapitálu Venture to Future Fund. Ten vznikol z iniciatívy Európskej investičnej banky (EIB) a slovenského ministerstva financií a prostredníctvom Slovak Investment Holding podporuje technologické inovatívne spoločnosti s potenciálom stať sa lídrom v danom segmente a expandovať na zahraničné trhy. Okrem Prahy, kde Petr Moroz startup v roku 2020 založil, pôsobí SCAUT od roku 2023 aj v Bratislave. Ambíciou startupu je však expandovať aj na susedné trhy Európskej únie. Právne a biznisovo sa na transakcii podieľala spoločnosť Sparring.io.

„Venture to Future Fund považuje tému bezpečnosti a kvality náboru v kontexte súčasných geopolitických a bezpečnostných hrozieb za relevantnú. SCAUT v tomto ohľade prináša nielen kvalitné služby, ale aj inovatívne riešenie pre svojich klientov. Kombinácia produktu a technologického riešenia nás oslovila. Vnímame, že SCAUT má potenciál rásť, a preto sme sa do tejto spoločnosti rozhodli investovať,“ hovorí predseda predstavenstva Venture to Future Fund Matej Říha.

Ďalší kapitál od skupiny investorov

Sumou 500 tisíc eur podporí firmu SCAUT aj skupina privátnych a anjelských investorov, ktorí vidia v technologickom riešení budúcnosť automatizácie bezpečného náboru zamestnancov. Medzi tie patrí Ľubomír Kovarík zo skupiny Colt SK Group SE, ktorá sa ako výrobca palných zbraní vlani spojila so severoamerickým Coltom, advokát Kamil Blažek a Ory Weihs, zakladateľ XL media PLC a Team Odeon, ktorý sa investíciami do technológií zaoberá už niekoľko rokov.

K nim sa pripojila skupina investorov z Moravy Garage Angels, ktorá sa zameriava na inovatívne nápady s možnosťou škálovania a šancí na globálny úspech. „Veríme, že služby SCAUT prispejú k skvalitneniu informácií a náborových procesov medzi zamestnávateľmi a uchádzačmi o zamestnanie a súčasne firmám uľahčia správnu dokumentáciu a overovanie často povinných údajov pre ich podnikanie. Dôležitý je pre nás aj skúsený manažérsky tím s jasnou víziou a energiou ju realizovať,“ dopĺňa Jiří Nepala z Garage Angels.

„SCAUT je skvelý nástroj v odvetví, ktoré nutne potrebuje inovácie. Nárast hybridnej a remote práce v dobe globalizácie robí background check náročným, ale stále dôležitejším. Petr Moroz a jeho tím prinášajú kombináciu osvedčeného MVP spolu s obrovským trhovým potenciálom. Práve kvôli nedostatočnej ponuke background skríningových nástrojov bola voľba investovať do SCAUT jednoduchá,“ uvádza Ory Weihs.

_ _ _

O SCAUT

SCAUT je český online skríningový nástroj, ktorý v roku 2020 založil expert na riadenie rizík Petr Moroz. Ten využil svoje dlhodobé skúsenosti v oblasti risk manažmentu a business intelligence na vývoj jedinečného HR nástroja pre personálnu bezpečnosť a preverovanie rizík pri nábore zamestnancov. SCAUT disponuje intuitívnym rozhraním vo farbách semaforu pre identifikáciu kandidáta na základe dôkladného skríningu pomocou umelej inteligencie a strojového učenia. Scaut pokrýva viac ako 150 krajín sveta v súlade s GDPR. Automatizuje tak prácu HR u každého uchádzača zvlášť zložito overovať jeho spôsobilosť na výkon zamestnania a chráni aj firemné dáta pred zneužitím, krádežou či priemyselnou špionážou. Scaut sa v roku 2022 umiestnil v top 12 súťaže začínajúcich startupov Vodafone Nápad roka. Medzi jeho klientov patrí viac ako 120 svetových zamestnávateľov, ale aj menších spoločností z Českej republiky a Slovenska, ako je Albert, Alza, Vodafone, Skupina ČEZ, Pixley, Alviso, Futureproof alebo Cool People.


11.10.2023