Slovenský digital twin startup Twinzo získal investíciu vo výške 2,3 milióna EUR

Investície

Platforma umožňuje firmám a verejnej správe prezerať a okamžite analyzovať presné modely konkrétnych tovární, objektov, budov, kancelárií alebo dokonca celých miest. Symfónia virtuálnej simulácie, strojového učenia, internetu vecí a modelov veľkých dát v jednej aplikácii – to umožňuje technológia 3D digitálnych dvojčiat, s ktorou prichádza slovenský startup Twinzo.

Aby slovenský startup Twinzo mohol expandovať na ďalšie európske trhy, získa svoju vôbec prvú investíciu vo výške 2,3 milióna eur. Investičné kolo viedol Critical Ventures, portugalský fond zo skupiny Critical Group, ktorý sa špecializuje na investície do startupov v oblasti technológií a pomáha im expandovať. Twinzo podporili aj české fondy Soulmates Ventures a DEPO Ventures, ku ktorým sa pridal slovenský fond Venture to Future Fund.

Twinzo ponúka firmám nástroj, pomocou ktorého môžu robiť informované rozhodnutia na základe dát, optimalizovať pracovné procesy alebo kontrolovať nebezpečné pracovné odvetvia. Všetky tieto rozhodnutia môžu robiť odkiaľkoľvek prostredníctvom mobilného telefónu. Sme radi, že tieto výhody oceňuje čoraz viac firiem a investorov, vďaka čomu môžeme náš produkt vylepšovať a rozširovať ho medzi nových klientov,“ hovorí Michal Ukropec, zakladateľ a CEO spoločnosti Twinzo.

3D vizualizácia pomáha rozhodovaniu a prispieva k udržateľnosti

Platforma Twinzo ponúka svojim používateľom možnosť vytvárať a spravovať 3D digitálne kópie konkrétnych tovární, budov, domov, kancelárií alebo dokonca celých miest. Slúži na ich diaľkové ovládanie a poskytuje prístup k informáciám v reálnom čase prostredníctvom smartfónu alebo intuitívneho 3D rozhrania. V ňom ponúka lokalizáciu, sledovanie vo vnútri alebo vonku a hĺbkovú analýzu údajov. To umožňuje klientom starostlivo plánovať a monitorovať využitie materiálu a výrobných prostriedkov.

„Rýchlosť v dnešnej digitálnej dobe je pre podnikanie kľúčová. S našou platformou získa spoločnosť úplne nový pohľad na svoje výrobné závody, kancelárie alebo logistické centrá bez toho, aby ich musel niekto fyzicky navštíviť. Vďaka tomu sa manažment môže sústrediť na to najdôležitejšie – na stratégiu. Naša aplikácia umožní robiť kľúčové rozhodnutia o 35 % rýchlejšie a lepšie plánovať firemné procesy,“ dodáva Michal Ukropec.

V súčasnosti Twinzo prevádzkuje 95 virtuálnych dvojčiat na celkovej ploche 270 miliónov m², pričom využíva viac ako dvanásťtisíc lokátorov a takmer jedenásťtisíc senzorov internetu vecí. Tri roky od založenia Twinzo mu dôverujú spoločnosti Škoda Auto, Whirlpool, Benteler, Nemak, Mondelēz International a ďalšie. Technológia digitálnych dvojčiat pomáha minimalizovať riziká, najmä pri práci na zložitých projektoch, poskytuje cenné údaje, ktoré umožňujú spoločnostiam navrhovať, testovať a modelovať svoje projekty, a tak môžu ešte rýchlejšie uvádzať nové produkty na trh.

Podľa spoločnosti Accenture sa táto technológia použila pri vývoji 85 % všetkých elektrických vozidiel a viac ako 75 % svetovej veternej energie. Okrem toho našla svoje uplatnenie aj v prevratných pilotných projektoch v oblasti udržateľnosti, ako sú elektrické pece, prvé lietadlo na svete poháňané slnečnou energiou a nové biomateriály. Spoločnosť Accenture predpovedá, že potenciál tejto technológie bude naďalej rásť a do roku 2030 dosiahne hodnotu 1,3 bilióna dolarov. Pomôže tiež znížiť emisie CO2eq až o 7,5 gigatony.

Podpora popredných VC fondov

„Twinzo pomáha spoločnostiam zvyšovať efektívnosť ich vlastných procesov a infraštruktúry, čo vedie nielen k lepším obchodným výsledkom, ale aj k nižšej spotrebe zdrojov a vplyvu na životné prostredie. Verím, že vďaka riešeniu Twinzo bude možné monitorovať celé ekonomiky a robiť účinné kroky smerom k uhlíkovej neutralite a zároveň sa priemysel opäť o niečo viac zdigitalizuje,“ hovorí Hynek Sochor, zakladateľ a predseda predstavenstva akcelerátora a fondu Soulmates Ventures, podporujúceho nádejné startupy v regióne strednej a východnej Európy, ktorých riešenia majú pozitívny vplyv na spoločnosť.

„Tí, ktorí sú zodpovední za kľúčové rozhodnutia vo firmách, zvyčajne nemajú k dispozícii komplexné a aktuálne údaje. Navyše problémy, ktorým čelia, si vyžadujú hlbšiu analýzu a prezentáciu. To núti spoločnosti vynakladať viac zdrojov. Digitálne dvojčatá majú obrovský potenciál nielen pri hľadaní úspor, ale aj pri rozvoji inovácií. Sme radi, že môžeme spoločnosti Twinzo pomôcť rozšíriť jej jedinečné riešenie, ktoré môže zmeniť tvár mnohých priemyselných odvetví,“ uzatvára Michal Ciffra, partner DEPO Ventures.


13.12.2023