Slovenský startup NEXINEO inovujúci počítačové učebne, získal miliónové financovanie a plánuje expanziu

Investície

Bratislava 01. júna 2023 – Technológia, ktorá mení zastaralý spôsob výuky v počítačových učebniach efektívnejším riešením z dielne NEXINEO, zaujala súkromných investorov a investičné fondy. Do slovenského scale-upu poputuje investícia v objeme viac ako 1,3 milióna. Táto suma je výsledkom partnerstva investičného fondu Venture to Future Fund a súkromných investorov z investičnej platformy Crowdberry. Celkovú sumu plánujú využiť na expanziu EdTech inovácií zo Slovenska na ďalšie zahraničné trhy.

„Pandémia urýchlila digitalizáciu v školstve a nároky na využívanie digitálnych technológií sa neustále zvyšujú. Na trhu však chýbajú riešenia, ktoré by boli jednoducho použiteľné učiteľmi a žiakmi, ale zároveň lacné a dostupné. Som rád, že si to uvedomujú aj naši investori z radov verejnosti, ktorí do projektu vložili svoju dôveru a kapitál. Ďakujeme im za to, že vďaka investovanej sume prostredníctvom Crowdberry (a Venture to Future Fund) dokážeme posunúť technologickú úroveň na školách nielen na Slovensku a v Česku, ale aj v ďalších okolitých štátoch,“  hovorí zakladateľ a CEO NEXINEO Stanislav Chlepko.

Viac ako milión eur pre lepšie vzdelávanie

V súčasnosti je pre blížiacu sa expanziu Nexineo uzavreté partnerstvo so slovenskou  investičnou  platformou Crowdberry, na ktorej môžu registrovaní používatelia investovať do lokálnych inovatívnych firiem na česko-slovenskom trhu. NEXINEO v rastových aktivitách podporili aj Venture to Future Fund a počas COVIDového obdobia aj Slovak Investment Holding, spolu v celkovej výške kapitálu viac ako 1 mil. EUR. Platforma Crowdberry má možnosť navýšiť investíciu o ďalších 0,5 mil. EUR a preto sa rozhodla ponechať investičný projekt aktívny a dostupný aj pre ďalších záujemcov z radov súkromných investorov, ktorí by chceli projekt ďalej podporiť.

„NEXINEO sme sa rozhodli podporiť pre ich inovatívny nápad, ktorý nielen na Slovensko prinesie efektívnejšiu formu digitálneho vzdelávania. Výučba po celej Európe zaostáva za technológiami a my sme radi, že práve na Slovensku vzniká softvér a hardvér, ktorý je priateľský nielen k študentom, ale aj učiteľom a posúva digitálnu výučbu do 21. storočia. V tomto edtech projekte vidíme veľký potenciál pre medzinárodné uplatnenie a možné zvýšenie kvality vzdelávania nastupujúcej generácie nielen v Európe,“ hovorí partner investičnej platformy Crowdberry Michal Ondrišek.

Takmer 30 privátnych Crowdberry investorov investuje spolu s Venture to Future Fund do slovenského startupu v crowdfundingovej kampani spoločnú sumu 1,3 milióna EUR. Celkovo tak spoločnosť Nexineo získala financovanie v objeme takmer 2 miliónov EUR za posledné dva roky.

Reštart technológií vo vzdelávaní

Podľa Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR pretrvávajúca nedostatočná integrácia digitálnych technológií na školách vplýva na zníženú motiváciu a dôveru žiakov vo formálne vzdelávanie. Lepšie to nie je ani v zahraničí. Podľa dát OECD pripadá na prvom stupni európskych základných škôl v priemere až 18 žiakov na jeden počítač. Pri starších žiakoch a na stredných školách dostupnosť aj vďaka špecializovaným hodinám informatiky stúpa, no odborníci pripomínajú, že na školy musíme dostať oveľa viac výpočtovej techniky. Optimálna by mala byť méta troch žiakov na jeden PC, ktorý chce európske vzdelávanie dosiahnuť do roku 2030. Je jasné, že do škôl musí prísť množstvo nového hardvéru, výzvou je však nielen jeho dodanie, ale aj správa a údržba. Riešenie od NEXINEO je zároveň cestou, ako by každý žiak mohol mať k dispozícii vlastné PC, schované priamo v útrobách svojej školskej lavice.

NEXINEO pomáha moderným, ale dostupným udržateľným riešením správy počítačových učební. Základom inovatívneho hardvérovo-softvérového nástroja je miniatúrna zobrazovacia jednotka, na ktorej beží najnovšia verzia operačného systému Windows, a NEXINEO softvér špeciálne upravený na kolaboratívnu prácu. Správa niekoľkých desiatok zobrazovacích jednotiek prebieha z jedného centrálneho servera. Učiteľ má v každej učebni k dispozícii výkonný centrálny server, z ktorého môže žiakom zdieľať svoju plochu, alebo naopak, zobraziť si plochy žiakov a skontrolovať, na čom práve robia. Systém je alternatívou k desiatkam bežných počítačových skríň, ktoré tvoria zbytočný hluk a ich vzdialenú správu či nastavenie väčšina učiteľov sama nezvládne. Malé a cenovo dostupné zariadenie školám dokáže ušetriť značné náklady na prevádzku celého systému, a to až o 70 %. Miniatúrne zobrazovacie jednotky tiež znižujú množstvo elektronického odpadu a emisií CO2 v porovnaní s bežnými počítačmi až o 90 %.

Za posledných 6 rokov bolo riešenie NEXINEO nasadené na viac ako 530 školách v 4 krajinách Európskej únie. Startup tiež získal ocenenie Deloitte Technology Fast 50 CE v kategórii Impact Stars. Aktuálne naviac podpísal svoju historicky najväčšiu zákazku – školu zapojenú v projekte Európskej komisie a Svetovej banky a v prvom kvartáli 2023 očakáva tržby vo výške viac ako 600-tisíc €.

_ _ _

O Nexineo

NEXINEO je slovenská spoločnosť založená v roku 2013, ktorá sa zaoberá vývojom virtualizovaného počítačového vybavenia. Poskytuje unikátne softvérovo-hardvérové technologické riešenie a kompletné zastrešenie služieb od individuálneho návrhu cez realizáciu až po servis. Virtualizované počítačové učebne dodali do viac ako 530 škôl v krajinách strednej Európy a majú ambície ďalšej expanzie do zahraničia. Momentálne pôsobia na Slovensku, v Česku a od roku 2020 aj v Poľsku a Maďarsku.

O Crowdberry

Crowdberry predstavuje moderný nástroj financovania pre rýchlo rastúce spoločnosti a projekty. Zameriava sa na transparentný prístup k rastovému kapitálu s cieľom vytvárať dlhodobú hodnotu pre české a slovenské startupy, malé a stredné firmy a realitné projekty s investormi. Spoločnosť Crowdberry v súčasnosti spravuje kapitál vo výške takmer 100 miliónov eur a jej portfólio zahŕňa viac ako 70 spoločností a realitných projektov. Investori a investície Crowdberry prispeli k rastu spoločností a projektov ako GymBeam, MultiplexDX, Boataround, Ecocapsule, Footshop, Sensoneo, Isadore, zdravotnícke zariadenie Dobré časy a ďalšie.

O Venture to Future Fund (VFF)

VFF je výsledkom spoločnej iniciatívy Európskej investičnej banky (EIB) a Ministerstva financií SR prostredníctvom Slovak Investment Holding. Svojim nastavením ide o prvý venture fond daného typu v CEE regióne, ktorý získal kapitál od EIB. VFF je dlhodobým partnerom Crowdberry a spoločne investovali aj do ďalších projektov akými sú napríklad Sensoneo, nettle.ai alebo SEC Technologies. Poslaním fondu je podporovať slovenské inovatívne spoločnosti s potenciálom stať sa lídrami vo svojom segmente a expandovať na nové trhy.


07.06.2023